«
  1. Anasayfa
  2. Yazılım
  3. Bilgisayarda ki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Bilgisayarda ki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Bilgisayarda ki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme

Bilgisayarda ki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme Bir dosyayı bilgisayardaki geri dönüşüm kutusuna atmak veya silmek verilerin tamamen silindiği anlamına gelmez ancak dosyanın bilgisayarda görünmeyeceği anlamına gelir yani verileriniz tamamen silinmez veya yok olmaz. Kullanıcılar verilerin tamamen silindiğini düşünse de veriler cihazda kalmaya devam eder ve kötü kişiler tarafından kullanılabilir.

Bilgisayarda ki Dosyaları Kalıcı Olarak Silmek

Kalıcı olarak silmek belirli programlar ve yöntemler kullanarak kısmen mümkündür. Unutmayın ki iyi bir temizleme işlemi yapmazsanız silmek istediğiniz dosyalar kolayca geri yüklenebilir. Bu dosyalar kişisel bilgiler, fotoğraflar, kredi kartı işlemleri vb. her şey olabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Verileri Güvenli Bir Yol ile Bilgisayardan Silebilir Miyiz?

Verilerinizi bilgisayardan tamamen güvenli bir şekilde silmek istiyorsanız önümüzde iki seçenek var. Birincisi bilgisayardan kaldırmak istediğiniz dosyaları güvenli bir cihaza aktarmak. Eğer yeni bir bilgisayar alacaksanız bu size avantaj sağlar. İkinci olarak bilgisayardaki hard diski tamamen temizlemek yani hard diskteki verileri silmek.

Hard Diskteki Veriler Nasıl Silinir?

En basit yol bir bilgisayarcıya gidip gerekli işlemleri yaptırabilirsiniz (Low Level Format). Ya da bilgisayarınızı kendiniz sıfırlayabilirsiniz. Sıfırlama işlemi öncesinde karşınıza iki seçenek çıkacaktır, kişisel verilerinizi koruyun veya kişisel verilerinizi silin. Sizin burada yapmanız gereken kişisel verilerinizi silmek. Bu işlemden sonra bilgisayarınız fabrika ayarlarına dönecektir bu işlemi birkaç kez yapmakta fayda var. Eğer hard diskte veri kaldıysa verilerin geri yüklenmesini zorlaştırır.

Silinen Dosyaları Geri Getirebilir Miyiz?

Silinen dosyaları geri getirebilmek mümkün. Bunun için belirli güvenilir program kullanmak şart. Ama Windows 8, 8.1 veya 10 kullanıyorsanız ve dosyalarınızı yedeklediyseniz kolayca geri bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise veri kurtarma yazılımıyla dosyalarınızı kurtarmaktır.

Bilgisayarda ki Dosyaları Ortadan Kaldırın

Basit ve kolay kullanabileceğiniz yazılım EaseUS veri kurtarma sihirbazı pro. Öncelikle yazılımı bilgisayara indirin ve kurun. Kaybolan verilerinizi geri getirmek için bir depolama birimi veya verilerinizin kaybolduğu bir klasör seçin ve tara butonuna basarak tarama işlemini yapın. Bilgisayarda ki Dosyaları Kalıcı Olarak Silme Tarama tamamlandığında kurtarılabilir dosyalar karşınıza çıkacaktır ve kurtarmak istediğiniz dosyayı seçip geri yükleyiniz.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.