«
  1. Anasayfa
  2. Nasıl Olunur
  3. Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur

Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ?Başarı bir ekip işidir ve her başarılı polis ekibinin başında başarı bir komiser yatmaktadır. Ekip için bu kadar önemli olan komiserin ihtiyaçlarını karşılayan ona gerektiğinde yardımı olan komiser yardımcılarının da teşkilattaki görevi azımsanmayacak kadar büyüktür. Polis akademisinden mezun olanlar göreve komiser yardımcısı olarak başlamaktadır. Ayrıca mesleki hayatınıza polis memuru olarak başlayanlarında komiser yardımcısı olmaları mümkündür. Bunun için Komiser Yardımcılığı Kursu Sınavı’na girmeye hak kazanmış olması ve başarıyla tamamlamış olması gerekmektedir.

Kursun ardından sınavı başarıyla kazanmış olan polis memuru mesleki hayatına komiser yardımcısı olarak devam eder ve başarısıyla orantılı olarak meslekte yükselir. 2004 yılında emniyet personelinin rütbe terfilerini belirleyecek olan yönetmeliğe göre lise mezunu polis memurları komiser yardımcısı olamayacaktır. Ayrıca her meslekte olduğu gibi yazılı sınavda başarı gösterenler sözlü sınava tabi tutulacak ve ikisinden barışla geçen polis memurlarından belirlenen miktarda alım gerçekleştirilecektir.

Komiser Yardımcısı Nasıl Olabiliriz

Emniyet memurları alımı ve yükselmesine dair kanunlar sürekli güncellenmekte eskileri kaldırılmakta veya düzenlenmekte yenileri eklenmektedir. Resmi Gazetede yayınlanan Komiser Yardımcılığı Kursuna katılma şartı değişikliğe uğramıştır. Yeni yönetmelik gereği bu kurslar en az ön lisans düzeyinde eğitim almış, başvuru tarihinden itibaren en az 6 yıl polis memuru olarak hizmet vermiş gerekmektedir.

Komiser Olmak

Komiser yardımcılığında polis memurunun sicili de oldukça önemlidir. Adayın son üç yıl içerisinde sicilinin olmaması da aranan diğer özellikler arasında yer alıyor. Komiser Yardımcısı Nasıl Olunur ? Ayrıca son üç yıl içerisinde kıdeme müessir ceza ile karşılaşmamış olması veya mesleğiyle alakalı soruşturma yapılıyor olmaması gerekmektedir. Burada yaş sınırlaması göze çarpmakta. Komiser yardımcısı adayın başvuru tarihinde 37 yaşını doldurmamış olması gerekmektedir. Komiser yardımcılığı alımına dair bir diğer değişikli de sözlü sınavı içine almış olmasıdır. Mülakat sınavı diye nitelendirilen sözlü sınav Eğitim Dairesi Başkanlığının teklifi ve Genel Müdürün onayı ile oluşturulan komisyonla yapılmaktadır.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.