«
  1. Anasayfa
  2. Yazılım
  3. Oyun Şirketleri Kâr Amacı Güder Mi?

Oyun Şirketleri Kâr Amacı Güder Mi?

Oyun Şirketleri Kâr Amacı Güder Mi

Oyun Şirketleri Kâr Amacı Güder Mi? Bir oyunun yapımı uzun bir çalışma, sabır ve azim süreci gerektirir. Tıpkı bir binanın inşa edilmesi gibi bir oyun da yapılırken birçok süreçten geçer. 1970’lerde ortaya çıkan oyun sektörü, teknolojinin de gelişmesiyle beraber genişlemiş ve şirketler için önemli bir ekonomik kaynak olmaya başlamıştır. Bir oyunun yapılabilmesi için önemli bir sermayenin gözden çıkarılması gerekir.

Oyun Şirketleri Kâr Amacı Güder Mi?

Her ne kadar oyun şirketleri insanlara kaliteli grafikler, sürükleyici ve derin bir hikaye ve keyifli bir oyun sunmayı amaçladıklarını söyleseler de birincil amaçları elbette ki kar etmektir. Bütün oyun şirketleri olmasa da belirli bazı şirketler oyunlarını satarken gelir elde etmeyi öncelikli amaç edinirler. Fakat şirketlerin sadece gelir elde etmek piyasaya sürdükleri oyunlar, üzerine yeterince çalışılmamış ürünler oldukları için genellikle başarısız olurlar. Bu tür şirketlerden en bilinen ikisi Ubisoft ve Activision’dır.

Ubisoft

1986 yılında yerel bir oyun dağıtıcısı olmayı amaçlayarak piyasaya giren Ubisoft, Sierra ve Electronic Arts gibi şirketlerin oyun dağıtıcılığını üstlenmiştir. İlk stüdyolarını 1994’te Fransa’da açmış, böylece oyun dağıtıcılığının yanında oyun yapımı işine de girmişlerdir. Şuandaki en önemli stüdyosu Amerika Birleşik Devletleri’nin Montreal şehrinde bulunmaktadır.

Günümüzde de etkinliğini sürdüren Ubisoft’ur şu anda en bilinen oyunu Assasins Creed serisidir. Ubisoft, Assasins Creed serisinin her sene yeni bir oyununu çıkarıp oyundan kar etmeyi amaçlamıştır. Fakat yukarıda da bahsettiğimiz gibi kar​​​​​ amacıyla piyasaya sürülen oyunlar birçok açıdan başarısız olmuştur. Oyun Şirketleri Kâr Amacı Güder Mi? Assasins Creed hikayesinin potansiyeli bakımından umut vaat edici bir oyun olsa da işleniş bakımından sürekli eleştirilmiştir. Oyundaki teknik hatalar da şirketin oyunu tamamen kar amaçlı piyasaya sürdüğünün bir başka kanıtıdır. Fakat Assasins Creed serisi şuanda dünyanın en çok satan oyunlarından birisi olmaya devam ediyor.

Activision

Activision firması 1979 yılında Amerika’nın Kaliforniya şehrinde kurulmuştur. Activision firması da Ubisoft gibi piyasaya oyun dağıtıcılığı ile giriş yapmıştır. Günümüzde de bu işi yapmaya devam etmektedir. En bilinen oyunu ise Call of Duty’dir. Activision, Call Of Duty serisinin her sene yeni bir oyununu çıkararak önemli bir kar elde etmiştir. Ancak tıpkı Assasins Creed oyun serisi gibi Call Of Duty de kar amaçlı çıkarılan bir oyun olduğu için diğer yönler bakımından başarısız olmuştur.

Bir Cevap Yaz

admin Hakkında

Bir Cevap Yaz

Yorum yapabilmek için girişyapmalısınız.